Twórczość Artystyczna Marek Kowalewski

Tomik "Wiersze"

Marek Kowalewski

Twórczość-Artystyczna-Marek-Kowalewski Tomik Twórczość-Artystyczna-Marek-Kowalewski Tomik

Poezja powinna zastanawiać, wzruszać, mówić o dniu codziennym, być na miarę chwili. I taka właśnie jest poezja Marka Kowalewskiego. Autor pisze o przemijaniu, ale zachwyca się też życiem i światem; pisze o marzeniach, ale nie zapomina o świecie realnym, jego troskach i radościach.

Świat, o którym mówi Marek Kowalewski jest do zobaczenia, do osiągnięcia, do przeżycia. Przedstawia całe jego piękno i tajemniczość. „Prawdziwie ten ważny, kto próbuje zmieniać świat sobą” – pisze na powitanie czytelnika. Po czym wprowadza go w nieodgadnione meandry ludzkiej natury. Potrafi zachwycać się nawet najdrobniejszym elementem życia. Czyni to swobodnie i z wielką precyzją. Dotyka chwili, co ulotną bywa i która walczy, by zaistnieć, przeczekać. Głosi młodość, miłość, wiosnę. Poeta potrafi tęsknić i marzyć, zajrzeć w głąb duszy. Zachęca „do wielkich czynów się garnąć”. Stanowczo twierdzi, że„człowiek się nie starzeje to czas przemija”. I trzeba w to wierzyć, jak w każdą nadzieję, „bo każdy anioła swego ma”. Porusza motyw przeznaczenia, godząc się z nim. Jednocześnie podpowiada jak w nim trwać, by zbyt często nie ocierać łez.

W wierszach jest modlitwa, jako symbol wiary, podziękowania i duchowości. Przyjaźń i uczucie. Jest deszczowe lato, łąka pełna kwiatów i białe motyle niczym ludzie o jasnym spojrzeniu. Autor ważne miejsce i szacunek oddaje przyrodzie. Pisze o Mazurach - krainie, w której mieszka i o domu, w którym jest, bywa i będzie. Odważnie buduje mosty na brzegach wspomnień i przyszłości.

Ocenia rzeczywistość przez pryzmat doświadczonego człowieka, ale tego nie zdradza. Daje czytelnikowi czas na refleksję, nie obarczając go zanadto powinnościami czy przeszłością.

Utwory są zazwyczaj krótkie, bez zbędnych ozdobników i upiększeń. Autor redukuje werbalną stronę wiersza nieraz do kilku słów, przez co pozwala czytelnikowi rozbudzić wyobraźnię. Jego wiersze cechuje wyrazisty rytm i częste rymy.

Andrzej Malinowski

 

 

 

Tomik można kupić w Klinice Zdrowia i Urody Goliat.

Akceptujemy karty: